Zákaz provozu starých kotlů na pevná paliva
Již v roce 2012 vstoupil v platnost nový zákon o ochraně ovzduší. Jedním z jeho zásadních ustanovení bylo zavedení zákazu provozování kotlů na pevná paliva (uhlí nebo dřevo) nižší než třetí emisní třídy, a to od září 2022. Tento termín byl pro domácnosti následně posunut o dva roky. Nyní tedy platí, že od 1. září 2024 je provoz těchto nejstarších a nevyhovujících kotlů definitivně zakázán.
Zákaz je platný plošně, nezáleží tedy, jestli se jedná o provozovnu, rodinný dům nebo chalupu, která je využívána pouze občasně k rekreaci. Zároveň starý kotel nelze ponechat jako zálohu pro hlavní zdroj. Naopak, zákaz se týká pouze kotlů, nikoliv lokálních topidel, jako jsou například krbová kamna, a to i pokud jsou s výměníkem. Tyto lokální zdroje sloužící k přímému sálavému vytápění tedy mohou být nadále provozovány.
Emisní třídu starého kotle lze vyčíst ze štítku na kotli. Pokud kotel štítek nemá, s velkou pravděpodobností tento kotel nesplňuje ani první emisní třídu. Zároveň třídu kotle (a zda je nutné jej vyměnit) lze vyčíst také ze zprávy o kontrole technického stavu kotle, kterou by měl majitel nechat provést jednou za tři roky.
Stále platí, že na výměnu starého kotle lze využít některý z dotačních programů, aktuálně buď klasický program Nová zelená úsporám, nebo kotlíkové dotace, které jsou určeny pro nízkopříjmové domácnosti. Podporovány jsou především účinné kotle na dřevo či pelety nebo tepelná čerpadla.
Pokud budou lidé i nadále topit v těchto již nevyhovujících kotlech, hrozí jim pokuta až 50 tisíc korun.
V případě zájmu o bližší informace se můžete obrátit na poradenské středisko Energy Centre České Budějovice (www.eccb.cz), které nabízí bezplatné a nezávislé konzultace hrazené Ministerstvem průmyslu a obchodu. tel.: 387 312 580, e-mail: eccb@eccb.cz